Výkon střídavého proudu
Příkon elektrických zařízení střídavého proudu dělíme na tři základní příkony kterými jsou zdánlivý, činný a jalový příkon.
Zdánlivý výkon
Zdánlivý výkon sice nemá přímý fyzikální význam, ale je důležitý zejména z toho důvodu, že mnoho elektrotechnických prvků má vlastnosti závislé na napětí a na proudu, takže rozměry a možnosti těchto prvků se odvozují od zdánlivého výkonu.
Zdánlivý výkon lze také chápat jako největší možný výkon, dosažitelný při nulovém fázovém posuvu (tzn. jednotkovém účiníku). Jeho výpočet je dán vztahem:
– kde P je hodnota činného výkonu a Q hodnota jalového výkonu.
Jednotkou zdánlivého výkonu je voltampér (VA).
Činný výkon
Výkon, který se přenáší od zdroje ke spotřebiči, kde se nenávratně proměňuje v jiný druh energie. Odtud jeho označení činný výkon. V případě sinusového průběhu lze tuto střední hodnotu vypočítat jako:
– kde φ je fázový posuv mezi vektory proudu I a napětí U a cos φ je účiník.
Jalový výkon
Část výkonu, která se obvodem přelévá tam a zpět (a způsobuje v části periody zápornou hodnotu okamžitého výkonu). Je způsoben tím, že elektrická energie v jedné části periody v kondenzátoru vytváří elektrické pole, resp. v cívce magnetické pole, v druhé části periody pak tato pole zanikají a stejnou energii vracejí do obvodu. Velikost jalového výkonu je rovna:
– kde φ je fázový posuv mezi vektory proudu a napětí.